ТЕОРЕТИЧНИЙ ДОСВІД ОСМИСЛЕННЯ ЦІННОСТЕЙ У СОЦІАЛЬНО-ФІЛОСОФСЬКОМУ ВИМІРІ
DOI:
https://doi.org/10.35433/PhilosophicalSciences.1(89).2021.128-137Ключові слова:
символічне виробництво та обмін, цінність, соціальна реальність, трансформація, злагодаАнотація
У статті аналізується зарубіжний та вітчизняний теоретико-методологічний досвід осмислення цінностей в соціально-філософському дискурсі. Об’єктом дослідження є проблема цінностей у соціально-філософському вимірі. Предметом дослідження постає розгляд розвитку та трансформації цінностей і ціннісного компоненту світовідчуття в теоретичній традиції зарубіжних мислителів та авангардних розвідках вітчизняних науковців. У соціально-філософський ретроспективі осмислення цінностей доповнюється розглядом понять: "планування реальності" (автор?), "абсолютна повнота буття" (автор?) тощо з урахуванням напрацювань аксіологічних розвідок. В сучасному інформаційному просторі поняття цінність розглядається як одиниця виміру "екзистенційної дійсності". Цінність розглядається як фундаментальна світоглядна підвалина людського буття, в тому числі в умовах сучасних техногенних, екологічних, міграційних тощо викликів.
Також досліджуються шляхи формування ціннісного компоненту світовідчуття в сучасному вітчизняному соціальному просторі, з метою подальшого пошуку механізмів формування нової ціннісної основи соціальної злагоди та компромісу. Здійснено звернення до розгляду стану пострадянської соціальної дійсності в умовах дії радикальних соціально-культурних трансформаційних сценаріїв, коли значна кількість сучасників переживала певний культурний шок. Звернуто увагу на об’єктивні соціально-історичні труднощі, котрі стають на заваді формуванню нової вітчизняної ціннісної моделі поведінки індивіда в умовах соціальної трансформації. Ми указуємо, що сучасні соціальні умови буття потребують розробки, популяризації адекватної системи цінностей в символічному виробництві та обміні для досягнення стану соціальної рівноваги та гармонії.
Стаття є спробою осмислити цінності, ціннісні орієнтири, взірці поведінки на міждисциплінарному рівні з урахуванням всіх тих трансформаційних тенденцій та зрушень, що мають місце в сучасному глобалізованому світі та у вітчизняний соціально-політичній та соціально-культурній реальності.
Посилання
Виндельбанд В. Избранное: Дух и история. Москва: Юрист, 1995. 687 с.
Волков О. Г. Людина в світі абсолютних і відносних цінностей або нігілізму і цинізму, Філософські обрії, 2018, 39, 90-103.
Каган М. С. Философская теория ценностей. Санкт – Петербург: ТОО ТК "Петрополис", 1997. 205 с.
Лосев А. Ф. Дерзание духа. Москва: Политиздат, 1988. 366 с.
Лосский Н. Ценность и Бытие. Бог и Царство Божие как основа ценностей. Paris: Ymka press, 1933. 135 с.
Ницше Ф. Воля к власти. Опыт переоценки всех ценностей [пер. с нем. Е. Герцык и др.]. Москва: Культурная Революция, 2005. 880 с.
Суспільні цінності населення України в теоретичних і практичних вимірах / Авт. колектив: М. І. Михальченко та ін. Київ: ІПіЕНД ім. І. Ф. Кураса НАН України, 2013. 336 с.
Філософія цінностей: історія і сучасність. Дніпро: Дніпровський державний університет внутрішніх справ, 2017. 177 с.
Hoian I. M. Axiological Aspects of Moral and Legal Decision-Making. Anthropological Measurements of Philosophical Research, 16, 2019, 66–77. DOI: https://doi.org/10.15802/ampr.v0i16.187572
Hoian І. M., & Budz V. P.. Antropological and Axiological Dimensions of Social Expectations and their Influence on Society’s Self-Organization. Anthropological Measurements of Philosophical Research, 18, 2020, 76–86. DOI: https://doi.org/10.15802/ampr.v0i18.221379
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
a) Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
b) Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
c) Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).