ФІЛОСОФСЬКЕ ОСМИСЛЕННЯ ОСОБИСТОСТІ ЦИФРОВОГО ПОКОЛІННЯ: ПОСТМОДЕРНИЙ ДИСКУРС
DOI:
https://doi.org/10.35433/PhilosophicalSciences.2(88).2020.135-145Ключові слова:
особистість, життєвий світ, ідентичність, цифрове покоління, цифрова культура, віртуалізація, комунікація, постмодерн.Анотація
У статті досліджуються особливості формування особистості, її ідентичності та самоідентичності в умовах нового культурного простору; аналізуються досягнення, виклики цифрової культури, її переваги та ризики у формуванні життєвого світу молодого покоління; переосмислюється філософська спадщина постмодерного дискурсу, зокрема, його французька школа. Предметом дослідження є філософське осмислення ідентичностей особистості цифрового покоління у постмодерному дискурсі. У статті розрізняються поняття віртуальної й реальної ідентичностей, що сукупно виявляють себе у життєвому світі особистості. Теоретична платформа дослідження ґрунтується на культурологічних та антропологічних аспектах впливу інформаційно-комп’ютерних технологій на формування особистості, усвідомлення й ствердження людиною себе в сучасному світі. У роботі використана методологія М. Серра. Підґрунтя наукової розвідки доповнили праці дослідників соціального конструктивізму Дж. Міда, Ч. Кулі, І. Гофмана, Т. Лукмана, К. Гергена та ін., які акцентують увагу на формуванні різноманітних "Я- образів" в мережевому просторі. Науковою новизною запропонованої статті є аналіз філософського та педагогічного доробку французького філософа М. Серра. Аргументовано наявність у науковій спадщині відомого сучасника вчення про особливі характеристики сучасної молодої людини, яку автор називає "дівчинка-хлопчик-з-пальчик" на тлі формування простору цифрової культури. Окрім того, вивчення теоретичних констант М. Серра дало можливість окреслити ознаки третьої інформаційної революції, узагальнити та актуалізувати філософську рефлексію щодо самоідентифікації особистості в її життєвому світі, що є фактично світом цифрової культури з притаманними їй інформаційно-комунікаційними технологіями. На основі аналізу доробку сучасного філософа М. Серра був виявлений та осмислений зв'язок між стрімкими досягненнями інформаційної революції та культурою цифрового покоління. Акцентується увага авторів на особливостях конструювання ідентичності особистості в сучасному віртуальному комунікативному просторі та усвідомлення впливу віртуальної ідентичності на реальну особистість в умовах інформаційного суспільства. Встановлено, що віртуальна ідентичність може мати множинний характер та виражена переважно через самопрезентацію, водночас є важливим компонентом автентичності як самобутності сучасної особистості.Посилання
Маньковская Н. "Париж со змеями" (Введение в эстетику постмодернизма). Москва, 1995. 220 с.
Мишель Серр: современные технологии. Перевод Романа Шевчука. [Электронный ресурс]. Режим доступа: https://batenka.ru/aesthetics/reading /serres/ (дата обращения: 15.09.2020).
Петрова Е. Наброски к когнитивному портрету человека цифровой эпохи. [Электронный ресурс]. Режим доступа: https://cyberleninka.ru/article/n/nabr oski-k-kognitivnomu-portretucheloveka- tsifrovoy-epohi/viewer (дата обращения: 15.09.2020).
Серр М. Девочка с пальчик. Пер. А. Соколинской. Москва: Ad Marginem Press, 2016. 72 с.
Серр М. О поколении "мутантов". [Электронный ресурс]. Режим доступа: https://flyuni. org/stati/mishel-serr-o-pokoleniimutantov/ (дата обращения: 15.09.2020).
Серр М. Только красота нас спасет. [Электронный ресурс]. Режим доступа: https://magazines.gorky.media/vestnik /2009/26/mishel-serr-tolko-krasotanas- spaset.html (дата обращения: 15.09.2020).
Michele Serres, Biogea, trans. Randolph Burks, Univocal Publishing, Minneapolis, 2012. 200 p.
Michele Serres, Variations on the Body, trans. Randolph Burks, University of Minnesota Press, Univocal Publishing, 2011. 152 p.
##submission.downloads##
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2020 О. В. Сарнавська, Т. В. Яковишина, Т. А. Шадюк
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
a) Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
b) Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
c) Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).